exclusion

Precyzyjny chów zwierząt to przyszłość gospodarki. Poznaj tuczarnie dla dużych grup świń z automatycznym sortowaniem

Szukasz pomysłu na udoskonalenie swojej tuczarni? Chcesz poprawić wyniki podczas chowu trzody chlewnej? Zależy Ci na tym, żeby stado przybierało na wadze równomiernie, a każde zwierzę otrzymywało tyle karmy, ile potrzebuje? Nie wiesz, jak skrócić czas pracy i tuczu? Sprawdź tuczarnie z automatycznym sortowaniem. To sposób na precyzyjny chów zwierząt, który odmieni Twoje gospodarstwo.

Tuczarnie trzody chlewnej – aktualne problemy

Obecnie w gospodarstwach można spotkać dwa rodzaje tuczarni: tradycyjne, czyli murowane oraz unowocześnione, czyli wykonane z lekkich płyt warstwowych. Coraz częściej odchodzi się od tych pierwszych, ponieważ ich budowa wymaga dużo czasu i środków finansowych. Natomiast budynki wykonane z płyt są łatwe do wykonania, a ich stawianie jest bardzo szybkie. Ponadto ściany konstrukcji są gładkie, co ułatwia utrzymanie obiektu w czystości.

Jednak mają one pewne wady.

  • Przestrzeń nie jest w pełni wykorzystana z uwagi na dużą ilość korytarzy, podajników, bramek czy karmideł. To sprawia, że liczba świń jest ograniczona.
  • W boksach znajduje się bardzo dużo zwierząt, co może powodować akty agresji i przyczyniać się do wzrostu ryzyka śmiertelności.
  • Umycie tuczarni zajmuje bardzo dużo czasu, ponieważ wewnątrz jest wiele boków, lejów itp.
  • Separacja zwierząt na ubój czy sprzedaż jest bardzo czasochłonna i pracochłonna. Wszystko trzeba zrobić ręcznie.

Z tych powodów zaczęto szukać nowych rozwiązań technologicznych, które usprawnią pracę rolników i pozwolą uzyskać lepsze wyniki. Tak powstała nowoczesna tuczarnia z automatycznym sortowaniem świń.

Stacja sortująca NUTRI SORT

– automatyzuje ważenie zwierząt

kontrolować przyrost masy ciała tucznika

Tuczarnie z automatycznym sortowaniem – jak działają?

Nowoczesne tuczarnie są dzielone na dwa duże kojce przeznaczone dla samców i samic. Wewnątrz każdego z nich znajdują się:

  • sekcja legowiskowa – to tam odpoczywają zwierzęta po spożyciu karmy. Dzięki dużej powierzchni każda świnia może znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie. Ponadto przestronny kojec grupowy sprawia, że nie występują pomiędzy nimi walki o hierarchię;
  • sekcja karmienia ze stacją sortującą – aby tucznik mógł zjeść, musi najpierw wejść na wagę. Pomiar trwa kilka sekund, a informacja nie tylko wyświetla się na ekranie, ale jest także przesyłana do programu zarządzającego farmą. Dzięki specjalnej konstrukcji do środka może wejść tylko jedno zwierzę. Stamtąd prowadzą trzy wejścia: jedno do strefy z karmą dla świń o najwyższej wadze i drugie do części z paszami dla zwierząt o najniższej masie. W tych przestrzeniach znajdują się automatyczne dozowniki Nutri PRO, które monitorują zużycie paszy w okresie tuczu.. Gdy świnie przy korycie skończą jeść, są kierowane do sekcji legowiskowej. Z wagi prowadzi także trzecie wyjście, do strefy przygotowania załadunku. Jest ono wykorzystywane przy sprzedaży świń czy odseparowaniu wybranych zwierząt;
  • obszar przygotowania załadunku – do tego miejsca przechodzi ta część trzody, która kwalifikuje się do załadunku. W tej strefie znajdują się poidła, więc świnie mogą być pozostawione bez dostępu do paszy. Dzięki temu nie trzeba przerywać karmienia reszty zwierząt. Znacznie usprawnia to pracę. Automatyczna separacja pozwala uniknąć pomyłek związanych z niewłaściwym zważeniem świni i np. sprzedaniem tucznika o nieodpowiedniej wadze;
  • kojec szpitalny – można do niego przenieść wszystkie chore zwierzęta. Pozwala to zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się patogenów, co pozwala utrzymać większość stada w zdrowiu. Natomiast chora świnia może być poddana odpowiedniemu leczeniu.

Stacja sortująca współpracuje z aplikacją Fetura CLOUD. Pozwala to na bezobsługową kontrolę wagi świń. Ponadto informacje mogą być przesyłane do programu hodowlanego SOLIDFARM. System może dzięki temu np. sporządzać szczegółowe raporty dotyczące rozwoju fermy. Na ich podstawie łatwiej Ci będzie podejmować rozsądne decyzje, które będą pozytywnie wpływać na dalszą produkcję trzody chlewnej.

Nowoczesna tuczarnia – czym się wyróżnia?

Zastanawiasz się, dlaczego warto skorzystać z nowoczesnych tuczarni z automatycznym sortowaniem? To rozwiązanie ma wiele zalet.

  1. Większa przestrzeń – wewnątrz boksów nie ma zbędnych korytarzy, podajników czy innych elementów, które mogłyby niepotrzebnie zajmować miejsce. Zwierzęta mogą odpoczywać w komfortowych warunkach.
  2. Niska agresja – zwiększenie ilości miejsca pozytywnie wpływa na zachowanie świń, które są mniej niebezpieczne dla siebie i pozostałych zwierząt. Więcej miejsca na ucieczkę i mieszanie się z innymi osobnikami zwiększa poczucie bezpieczeństwa i zapewnia więcej spokoju.
  3. Łatwiejsze sprawowanie kontroli nad stanem zdrowia zwierząt – automatyczna waga pozwala codziennie kontrolować wagę świń i sprawdzać, czy przybierają na wadze, czy też chudną. Dzięki temu można zauważyć wczesne objawy choroby i szybko odseparować zwierzęta. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się patogenów.
  4. Optymalne wykorzystanie paszy – automatyczne odmierzanie karmy w silosach dopasowane do potrzeb świń pozwala zapobiec stratom w stadzie. To z kolei przekłada się na oszczędności.

Nowoczesne tuczarnie otwierają rolnikom wiele nowych możliwości. Znacznie usprawniają ich pracę i sprawiają, że zarządzanie gospodarstwem staje się łatwiejsze. Warto więc dowiedzieć się o nich więcej.