exclusion

Gdzie kupić nasienie knura?

Planujesz rozród trzody chlewnej? Niezbędnym krokiem do powiększenia stada poprzez inseminację jest pozyskanie nasienia knurów. Obecnie inseminacja loch jest najnowocześniejszą i najskuteczniejszą metodą rozrodu. Skąd wziąć nasienie knurów, czym się kierować przy wyborze i czy kupno to najlepszy sposób na jego pozyskanie? Wyjaśniamy.

Gdzie kupić nasienie knura

Dobór nasienia do rozrodu

Dobór nasienia do rozrodu to kluczowa, ale niełatwa i wcale nie tak oczywista kwestia. Choć na stan trzody chlewnej wpływa wiele czynników, dobrze dobrane nasienie dla macior jest podstawowym elementem wpływającym na: 

  • produkcyjność,
  • liczebność miotu,
  • przeżywalność miotu,
  • przyrosty.

Wielu hodowców decyduje się na wybranie nasienia knura samodzielnie, natomiast mniej doświadczeni farmerzy często korzystają z pomocy doradców hodowlanych wojewódzkich Centrów Hodowli i Rozrodu Zwierząt albo specjalistycznych firm zajmujących się sprzedażą tego typu materiału biologicznego.

Kupno nasienia knura – na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiednio dopasowanego nasienia dla loch jest bardzo ważny przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Z pewnością nie warto na tym oszczędzać – zdecydowanie lepiej jest zapłacić więcej i otrzymać najlepszy materiał, ponieważ przełoży się on na wyższy zysk. Co to oznacza? Chociażby niższe spożycie paszy na 1 kg przyrostu masy ciała i większą mięsność. Wykorzystując nasienie kiepskiej jakości, należy liczyć się z ryzykiem, że miot prosiąt będzie słaby, mało liczebny, o niskich przyrostach dobowych.

Jak wybrać właściwe nasienie? Weź pod uwagę kilka kwestii.

Zwróć uwagę na rasę loch i przeznaczenie prosiąt

  • Dla ras Wielka Biała Polska lub Polska Biała Zwisłoucha i prosiąt przeznaczonych na tucz najlepsze będzie nasienie pochodzące od knurów mieszańcowych. W wyniku mieszania ras występuje bowiem efekt heterozji, czyli wybujałości mieszańcowej. Poprawia się wówczas mięsność, przyrosty dobowe i istnieje także szansa na zwiększenie liczby żywo urodzonych i odchowanych prosiąt.
  • Jeśli planujesz przeznaczyć prosięta na loszki remontowe, zdecyduj się na krzyżowanie czystorasowe. Wykorzystuje się do tego nasienie knurów ras Polska Biała Zwisłoucha oraz Wielka Biała Polska. Mają one bowiem największe predyspozycje genetyczne do przekazania potomstwu cech matecznych, ważnych w późniejszym rozrodzie, takich jak liczba sutków czy liczba urodzonych i odchowanych prosiąt.

Określ, które cechy trzody chcesz poprawić i jaki masz cel hodowlany

Może być nim poprawa mięsności oraz dobowych przyrostów, zwiększenie wysokości oka polędwicy, zmniejszenie grubości słoniny, zwiększenie liczebności miotu lub mleczności loch. Jeśli planujesz poprawić daną cechę (np. chcesz uzyskać mocne nogi albo długi tułów), wybierz nasienie knura, mającego największe predyspozycje do przekazania potomstwu właśnie takich cech.

 

Wykorzystaj potencjał nasienia – zadbaj o warunki w chlewni

Warto pamiętać o tym, że nawet największy potencjał genetyczny drzemiący w zwierzęciu potrzebuje odpowiednich warunków, aby się ujawnić. Aby wykorzystać w pełni dobre cechy nasienia, należy zapewnić trzodzie chlewnej odpowiednie warunki, takie jak:

  • wysoką jakość paszy,
  • odpowiedni mikroklimat (czyli między innymi prawidłowe stężenie gazów toksycznych),
  • obsługę,
  • wentylację.

Ponadto trzeba zadbać o profil zdrowotny świń.

Wsparciem w utrzymywaniu odpowiednich warunków w chlewni są nowoczesne urządzenia, takie jak sterownik mikroklimatu SK4, stworzony przez Fetura CLOUD. Sterownik ten pozwala kontrolować i zarządzać systemem grzewczym, chłodzącym i wentylującym, zapewniając idealne warunki klimatyczne zwierzętom o każdej porze roku. Po ustawieniu żądanej temperatury i wentylacji sterownik mikroklimatu wraz z systemem Fetura CLOUD automatycznie kontrolują klimat przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

kontrolować przyrost masy ciała tucznika

Gdzie kupić nasienie knura?

Nasienie można kupić w wielu firmach (tzw. stacjach produkcji nasienia), zajmujących się produkowaniem i wprowadzaniem do obrotu ejakulatu knurów oraz w SHiUZ-ach, czyli Stacjach Hodowli i Unasieniania Zwierząt.

Decydując się na zakup nasienia, należy wybrać sprawdzone źródło ejakulatu. Warunki jego pobierania są niezwykle ważne – to one gwarantują bezpieczną inseminację. Pobieranie nasienia od knura musi odbywać się w sterylnym środowisku – nie może ono zawierać drobnoustrojów chorobotwórczych i pleśni, co szczegółowo określają rozporządzenia ministra rolnictwa. Na zanieczyszczenie ejakulatów rzadko wpływają choroby narządów rozrodczych – częściej zawodzi higiena utrzymania knurów oraz higiena pobierania nasienia. 

Firma, w której zdecydujesz się zakupić nasienie, powinna wyróżniać się wysokim statusem sanitarnym i oczywiście wysoką wartością hodowlaną knurów.

FAQ

W jaki sposób można powiększyć swoją trzodę chlewną?

Obecnie najnowocześniejszym i najbardziej skutecznym sposobem jest inseminacja loch przy użyciu nasienia dobrej jakości.

Czym kierować się przy wyborze nasienia?

Najważniejsze jest określenie celu hodowlanego, przeznaczenia prosiąt oraz dopasowanie rasy knurów do rasy loch.

Czy dobre jakościowo nasienie to gwarancja osiągnięcia celów hodowlanych?

Materiał genetyczny to podstawa, aby trzoda chlewna osiągnęła pożądane cechy, jednak na przyrosty mają wpływ także warunki panujące w chlewni.

Gdzie kupić nasienie knurów?

Ejakulat można kupić w Stacjach Hodowli i Unasieniania Zwierząt oraz w firmach prywatnych, które zajmują się produkcją i dystrybucją nasienia.