Innowacje w zarządzaniu fermą – co warto wiedzieć w 2024 roku?
W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się technologie, których zadaniem jest przyspieszenie pracy w gospodarstwach rolnych i zwiększenie ich zysków. Pozwalają one na zbieranie informacji potrzebnych do planowania nowych strategii rozwoju, a także monitorowanie przebiegu bieżących procesów. Co warto o nich wiedzieć?
Nowinki technologiczne w hodowli zwierząt
W ostatnich latach rolnicy coraz częściej sięgają po nowoczesne technologie na fermie. To m.in. takie rozwiązania, jak:
- systemy do zarządzania fermą – pozwalają na przydzielanie zadań do konkretnych pracowników, monitorowanie dostępnych zasobów, a także wpisywanie informacji o każdym zwierzęciu czy maszynie w gospodarstwie;
- automatyczne dozowniki do karmienia i pojenia – pozwalają one na wydawanie paszy czy wody bez udziału pracowników. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie czasu osób zatrudnionych na fermie, które mogą skupić się wówczas na innych zadaniach. Niektóre inteligentne systemy tego typu samodzielnie dozują paszę w zależności od masy czy wieku zwierzęcia;
- systemy do planowania transportu paszy – pozwalają na określenie optymalnych tras i terminów, w których trzeba złożyć kolejne zamówienie;
- inteligentne liczniki – ich zadaniem jest zbieranie informacji na temat zużycia prądu czy wody w konkretnych sektorach gospodarstwach. W razie awarii takich instalacji szybko informują hodowcę o problemie;
- systemy monitorowania zapasów – w magazynach można natomiast zastosować systemy, które na bieżąco ważą zgromadzony zapas paszy. Takie technologie pozwalają na lepsze przygotowanie się do konieczności złożenia kolejnego zamówienia.
Te rozwiązania stanowią podstawę działania dużych gospodarstw. Decydują się na nie również właściciele tych małych i średnich.
Innowacje w rolnictwie – systemy do zarządzania fermą
Podstawowym oprogramowaniem wykorzystywanym we współczesnych gospodarstwach rolnych jest system do zarządzania fermą. Pozwala on bowiem na gromadzenie wszystkich informacji o hodowli, pracownikach czy zapasach w jednym miejscu. Dane te są zapisywane w chmurze na długi czas – można je odczytać nawet po kilku latach. Na ich podstawie powstają wykresy, które obrazują zużycie zasobów w konkretnych sektorach i pozwalają na planowanie.
Każdy system dla rolnictwa działa w nieco inny sposób. Dla przykładu program SOLIDFARM pozwala na rozdzielanie zadań pomiędzy konkretnymi pracownikami, korzystanie z kontroli dostępu, gromadzenie informacji o zapasach i potrzebnych zabiegach, a także tworzenie kart każdego zwierzęcia z osobna. System umożliwia analizowanie zebranych danych w celu podejmowania trafnych decyzji, a do zgromadzonych w nim informacji można dostać się z poziomu aplikacji mobilnej.
Przyszłość zarządzania fermą, czyli systemy automatycznego karmienia
Inne innowacje w rolnictwie to np. systemy automatycznego karmienia. To specjalne dozowniki paszy dla macior karmiących, klatki samoblokujące oraz antena RFID dla macior prośnych. Pierwsze rozwiązanie pozwala na podawanie pożywienia dopiero wtedy, gdy zwierzę dotknie wyzwalacza – dzięki temu je ono tylko wtedy, gdy ma na to ochotę. Systemy karmienia oparte na technologi RFID umożliwiają natomiast indywidualne karmienie loch w kojcach grupowych. Jedno urządzenie obsługuje nawet 20 macior.
Sortownie dla trzody chlewnej ważą każde zwierzę z osobna, a następnie kierują je do odpowiedniej sekcji, w zależności od uzyskanego wyniku. Dzięki temu tucznik otrzymuje paszę dostosowaną do swoich aktualnych potrzeb, we właściwej ilości. Jeśli zwierzę osiągnęło już wymaganą masę, jest kierowane do sekcji sprzedaży. Takie rozwiązanie nie tylko oszczędza czas pracowników, lecz także zapobiega przejadaniu się i dostosowuje ilość paszy do rzeczywistych potrzeb stada. Karmienie może następować kilka razy dziennie, co nie byłoby możliwe z wykorzystaniem wyłącznie tradycyjnych metod.
Doskonałym przykładem takich innowacji w rolnictwie jest również dozownik Nutri Group. Stosuje się go w kojcach grupowych, w których mieszkają lochy. System odczytuje dane o danym zwierzęciu za pomocą kodu RFID na kolczyku, a następnie samodzielnie decyduje o podaniu odpowiedniej ilości paszy.
Optymalizacja magazynowania zapasów
Nowinki technologiczne w hodowli zwierząt skupiają się również na paszy, która jest jednym z najważniejszych zasobów w takich miejscach. Obecnie w gospodarstwach korzysta się m.in. ze specjalnych wag umieszczanych pod silosami, które na bieżąco gromadzą informacje o aktualnym poziomie napełnienia silosów. Wysyłają też powiadomienia o konieczności zamówienia nowej porcji. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie uzupełnienie zapasów, a także wyliczenie takiej wielkości nowego zakupu, która zmieści się w silosie.
Wagi te są kompatybilne również z ogólnym systemem do zarządzania fermą. Pozwalają na analizowanie zgromadzonych informacji na temat zużycia paszy w konkretnych okresach. Na tej podstawie można opracować rozwiązania, które pozwolą na lepsze zarządzanie pożywieniem dla zwierząt w kolejnych miesiącach.
Nowoczesny sposób kontroli zużycia mediów
W nowoczesnych hodowlach korzysta się też z systemów, które w automatyczny sposób kontrolują zużycie mediów. Mowa tu głównie o wodzie i prądzie, czyli zasobach wykorzystywanych do zasilania większości instalacji używanych w gospodarstwach rolnych. Hodowcy montują m.in. liczniki METRIS. Pozwalają one na bieżące zbieranie informacji na temat zużycia mediów, a także szybkie informowanie hodowcy o ewentualnych awariach. Dzięki nim odpowiedni pracownik od razu dowiaduje się, że wybrana sekcja gospodarstwa została odcięta od wody czy prądu. Minimalizuje to zagrożenie dla zwierząt i pozwala lepiej zadbać o płynność produkcji.
Jakie korzyści przynoszą innowacje w rolnictwie?
Innowacje w rolnictwie są skutecznym sposobem na przyspieszenie produkcji i zwiększenie zysków. Dzięki nim można:
- zmniejszyć liczbę zadań, które muszą wykonywać pracownicy – przekłada się to na niższe koszty zatrudnienia i sprawniejszą realizację tych czynności, których nie da się zautomatyzować;
- lepiej planować harmonogram prac osób o konkretnych uprawnieniach i kwalifikacjach;
- optymalizować zużycie mediów, paszy i innych zasobów – przekłada się to bezpośrednio na ograniczenie kosztów ponoszonych przez rolnika każdego miesiąca;
- eliminować straty – związane np. z przekarmieniem, niedożywieniem, zaniedbaniem ważnych zabiegów czy innymi wyzwaniami związanymi z prowadzeniem hodowli. Nowoczesne systemy pozwalają na lepszą organizację wszystkich prac na fermie, co przekłada się bezpośrednio na zdrowie zwierząt;
- zwiększyć zyski z produkcji mięsa – zwierzęta karmione w odpowiedni sposób pozwalają na uzyskanie produktu końcowego o zdecydowanie lepszej jakości. Innowacyjne systemy umożliwiają dostosowywanie zabiegów i żywienia do indywidualnych potrzeb każdego osobnika.
Nowinki technologiczne w hodowli zapewniają też wygodę. Dzięki nim prowadzenie fermy staje się łatwiejsze.
FAQ
Na jakie rozwiązania będzie się stawiało w rolnictwie w nadchodzących latach?
W kolejnych latach prawdopodobnie będą pojawiać się kolejne systemy do automatyzacji produkcji rolnej.
Czy nowoczesne technologie na fermie można zastosować tylko w dużych gospodarstwach?
Nie, nowoczesne technologie dla rolnictwa są też kierowane do mniejszych ferm, w których stawia się na optymalizację i automatyzację.