Jak kontrolować koszty produkcji w gospodarstwie rolnym?
Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego rolnicy coraz częściej decydują się na wdrożenie nowoczesnych systemów, których zadaniem jest optymalizowanie wydatków. Jak skutecznie obniżyć koszty produkcji rolnej? Jaką rolę mają tutaj automatyczne systemy dla hodowców?
Koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego
Właściciele gospodarstw rolnych ponoszą wiele różnych kosztów. Są związane m.in. z:
- podatkami i opłatami stałymi – to m.in. podatek od nieruchomości, opłaty administracyjne, ubezpieczenia oraz koszty dzierżawy i leasingu,
- naprawami i konserwacją maszyn i pojazdów,
- zatrudnieniem pracowników,
- ewentualnymi kredytami i pożyczkami na prowadzenie działalności rolniczej,
- zakupem paszy, nasion, sadzonek, pasz, środków ochrony roślin, suplementów,
- paliwem i energią – zużywanymi do zasilania maszyn, pojazdów czy systemów oświetlenia i wentylacji,
- transportem – zwierząt, plonów oraz sprowadzanych pasz.
Kosztów może być jeszcze więcej, zależnie od profilu prowadzonego gospodarstwa. Dlatego tak ważne jest szukanie narzędzi, które pozwolą na ich optymalizowanie. Odpowiednio zaplanowana działalność fermy może przyczynić się do oszczędności nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali miesiąca.
Gromadzenie informacji jako sposób na optymalizację kosztów produkcji
Optymalizacja kosztów produkcji jest niemal niemożliwa bez dostępu do konkretnych danych. Dopiero na ich podstawie można określić, które sektory chłoną najwięcej pieniędzy i czy istnieją narzędzia, które mogłyby zmniejszyć tę kwotę. Dlatego we współczesnych gospodarstwach rolnych stawia się na nowoczesne systemy zarządzania fermą, które gromadzą wszystkie informacje związane z produkcją, zapasami i przydzielonymi poszczególnym pracownikom zadaniami. Takie dane przydają się zarówno w bieżącej pracy, jak i podczas planowania dalszych działań.
Nowoczesne systemy informatyczne gromadzą informacje na temat zwierząt (każdego z osobna), ilości przyjmowanej przez nie paszy, potrzebnych zabiegów i ich kosztów, transportu, przewidywanych zysków, rozdzielonych zadań, niespodziewanych wydatków, planowanych konserwacji maszyn lub dostępności do konkretnych urządzeń. Informacje te można grupować, dzielić wedle czasu i tworzyć z nich wykresy, które pozwolą na lepsze zobrazowanie ponoszonych kosztów. Na ich podstawie planowanie oszczędności jest o wiele łatwiejsze. Później można też porównać wydatki po wprowadzeniu zmian ze wcześniejszymi danymi.
Kontrola kosztów produkcji – zużycie mediów
Mimo że najwyższe koszty gospodarstw rolnych zwykle są związane z paszą lub zakupem stada, to nie można zapominać o zużyciu mediów. Prąd i woda są potrzebne do zasilania prawie wszystkich systemów działających w takich miejscach. Ich zużycie również można optymalizować. Najlepszymi narzędziami optymalizacji są:
- stosowanie systemów energooszczędnych,
- dbanie o dobry stan techniczny maszyn – gdy są niesprawne, mogą pobierać więcej prądu,
- zainwestowanie w systemy monitoringu zużycia wody i prądu,
- zoptymalizowanie sposobu rozmieszczenia zwierząt.
W takiej sytuacji ogromne znaczenie ma także zbieranie i analizowanie danych. Warto wiedzieć, ile wody i prądu zużywa się w konkretnych sektorach gospodarstwa i z czego to wynika. Może okazać się, że niektóre operacje są wykonywane niepotrzebnie albo nawet są powielane w wyniku złej komunikacji między pracownikami.
Systemy do zarządzania zużyciem wody i prądu
W niektórych hodowlach stosuje się zaawansowane systemy do zarządzania zużyciem wody i prądu. Ich zadaniem jest bieżące kontrolowanie pracy tych instalacji. Takie technologie pozwalają m.in. na błyskawiczne wykrycie awarii, w tym wycieków. Dzięki nim rolnik od razu dowiaduje się o problemie. Można więc uniknąć sytuacji, w której jeden sektor gospodarstwa zostaje odcięty od wody lub prądu, a personel zauważa to dopiero po kilku godzinach. System automatycznie wysyła powiadomienia o konieczności naprawy.
Liczniki zużycia energii elektrycznej i wody Metris to doskonały sposób na uzupełnienie wielu innych systemów używanych w hodowli takich jak np. automatyczne dozowniki. Ich instalacja nie ma bezpośredniego wpływu na ograniczanie kosztów związanych z mediami, ale może znacznie ułatwić ich optymalizację. Liczniki zbierają wiele potrzebnych informacji oraz są kompatybilne z ogólnymi systemami zarządzania fermą. Przesyłają te dane bezpośrednio do aplikacji mobilnych lub programów komputerowych używanych w hodowli.
Przygotowywanie budżetu – sposób na optymalizację kosztów
Automatyczne narzędzia do kontroli kosztów często nie wystarczą. Ważne jest również odpowiednie planowanie budżetu. Dostępną kwotę należy podzielić na poszczególne wydatki i dopiero wtedy szukać ewentualnych oszczędności. Pomocne okazuje się również wyliczenie przewidywanych zysków na dany rok lub miesiąc. Będzie to łatwiejsze w wieloletnich hodowlach, które dysponują wynikami z poprzednich lat.
Budżet również można planować z wykorzystaniem nowoczesnych programów. Taka metoda jest wygodniejsza i mniej czasochłonna. Informacje można w każdej chwili zaktualizować – np. gdy dojdzie do podniesienia cen danego surowca. Takie dane są gromadzone przez lata, co pozwala na łatwe porównywanie aktualnych wyników z wcześniejszymi.
Budżet można podzielić na poszczególne miesiące. Wówczas ewentualne różnice będzie można rekompensować na bieżąco i uniknąć dużych rozbieżności między planowanymi a rzeczywiście poniesionymi kosztami na koniec roku rozliczeniowego.
Inwestycje w nowe technologie a kontrola kosztów produkcji
Kontrola kosztów produkcji to też inwestycje w nowoczesne systemy jak np. wspomniane liczniki. Obecnie hodowla staje się coraz bardziej zautomatyzowana. Dzięki temu można oszczędzić nie tylko czas, lecz także zasoby ludzkie lub zapasy. Wdrożenie nowoczesnych systemów produkcji to duża inwestycja, jednak potrafi się zwrócić bardzo szybko.
W dłuższej perspektywie wdrożenie innowacyjnych narzędzi może przyczynić się do zmniejszenia, ustabilizowania i lepszej kontroli kosztów hodowli. To ważne zwłaszcza w dużych gospodarstwach rolnych, przez które w skali roku przepływa co najmniej kilka tysięcy sztuk zwierząt. Obsługa tak wielkich stad tradycyjnymi metodami byłaby nie tylko czasochłonna i trudna organizacyjnie, lecz także bardzo kosztowna.
FAQ
Jakie są główne obszary, w których można zredukować koszty?
Obniżenie kosztów hodowli jest najłatwiejsze na takich polach jak zużycie mediów, paszy lub praca ludzka. W tych obszarach można zastosować wiele innowacyjnych narzędzi, które pozwolą zmniejszyć ponoszone wydatki.
Jak można efektywnie zarządzać pracą w gospodarstwie?
W gospodarstwie warto postawić na dobre planowanie harmonogramów pracy i rozdzielanie zadań osobom, które mają odpowiednie kwalifikacje. Pomagają w tym nowoczesne systemy do zarządzania hodowlą.
Jakie są najlepsze praktyki w zarządzaniu zużyciem paszy?
Zaopatrzenie w paszę to jeden z największych kosztów w gospodarstwach rolnych. Aby go obniżyć, warto zdecydować się na systemy monitorowania zużycia, automatyzację karmienia i lepsze metody przechowywania.