Jak optymalizować pracę na fermie – porady dla hodowców
Prowadzenie hodowli zwierząt to trudne zadanie, zwłaszcza w przypadku dużych ferm, w których mieszkają tysiące tuczników czy macior. W takich miejscach kluczowe jest zoptymalizowanie zachodzących procesów, by zwiększyć zyski i ograniczyć potrzebne zasoby. Jak zrobić to skutecznie?
Przede wszystkim planowanie
Kluczem do optymalizacji procesów w jakimkolwiek przedsiębiorstwie jest ich odpowiednie planowanie – bez tego nie ma możliwości zachowania odpowiedniego porządku w gospodarstwie. Brak właściwej organizacji powoduje chaos, łatwiej o zaniedbanie ważnych obowiązków czy niewykorzystanie potencjału wykwalifikowanych pracowników. Z tego powodu warto poświęcić czas, by odpowiednio zaplanować kolejne zadania.
Obecnie do planowania działalności gospodarstwa rolnego można wykorzystać systemy informatyczne, w których rozdziela się zadania, opracowuje budżet czy podsumowuje przewidywane koszty i zyski. Takie programy pozwalają na uzyskanie pełnego obrazu fermy, również od strony finansowej. Osoba odpowiedzialna za organizację widzi, jakich pracowników ma do dyspozycji, jakie zabiegi powinny być wykonane u zwierząt w kolejnych tygodniach oraz kiedy skończą się zapasy suplementów czy paszy. Dzięki temu może utworzyć harmonogram, który pozwoli na wykonanie obowiązków na czas, bez opóźnień generujących dodatkowe koszty.
Innowacyjne systemy do optymalizacji pracy na fermie
Efektywne zarządzanie fermą jest obecnie zdecydowanie łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Z roku na rok na rynek trafiają bowiem zupełnie nowe, zaawansowane rozwiązania, które pozwalają na jeszcze lepsze zarządzanie procesami. Mowa tu przede wszystkim o inteligentnych systemach karmienia, bazach danych dla hodowli oraz technologiach monitorowania magazynu.
Aby zoptymalizować działalność swojej hodowli, rozważ inwestycję w:
- systemy automatycznego karmienia
Może się wydawać, że karmienie zwierząt wcale nie jest skomplikowanym procesem. Samo podawanie paszy rzeczywiście jest dość łatwe, jednak warto pamiętać, że każde zwierzę ma zupełnie inne potrzeby. Nowoczesne dozowniki, takie jak Nutri One, umożliwiają karmienie zwierząt nawet kilka razy dziennie. Takie podejście pozwala stymulować maciorę częściej, dzięki czemu je ona większe ilości paszy i pije więcej wody, co przekłada się na produkcję mleka.Takie rozwiązanie umożliwia uzyskanie doskonałych przyrostów i lepszej jakości końcowego produktu – zupełnie nieporównywalnej z hodowlami, które stosują tradycyjne metody.
- systemy do zarządzania całą fermą
Takie technologie są ogromnym ułatwieniem. Gromadzą bowiem informacje, których w dużych gospodarstwach nie da się zapamiętać. Dane trafiają do chmury, skąd można pobierać je przez wiele lat. Co więcej, nowoczesne systemy tworzą też wykresy i porównania, co pozwala przedsiębiorcy szybciej zauważyć słabe punkty hodowli i je poprawić.
Systemy do zarządzania hodowlą zwierząt stanowią nieocenioną pomoc dla każdego rolnika. Stanowią bazę do planowania i przydzielania zadań, szukania oszczędności i analizy zysków oraz strat. Odpowiednio zaprojektowana technologia informatyczna jest kompatybilna ze wszystkimi inteligentnymi rozwiązaniami na fermie, dzięki czemu dane są zbierane automatycznie i aktualizowane na bieżąco.
- systemy kontroli zużycia paszy i stanów magazynowych
Wagi są bardzo ważnym sprzętem w każdym gospodarstwie. W nowoczesnych hodowlach łączy się je z systemami informatycznymi czy inteligentnymi podajnikami do paszy. Dzięki temu po zważeniu zwierzę może być kierowane do strefy, w której uzyska odpowiednią ilość i rodzaj pożywienia – adekwatną do jego aktualnej masy. Wagi zamontowane w silosach mogą natomiast określać obecny poziom zapasów i wysyłać powiadomienia, gdy przyjdzie czas na złożenie kolejnego zamówienia.
Czas to pieniądz
Optymalizacja pracy na fermie powinna zakładać przede wszystkim przyspieszenie wykonywania poszczególnych zadań – ale w taki sposób, by nie pogorszyć ich jakości. Automatyczne systemy mogą wyręczyć pracowników w wielu obowiązkach, często poprawiając również wyniki produkcyjne. Takie technologie niekiedy są w stanie wykonywać zadania, które dla ludzi są zbyt czasochłonne i nieopłacalne. W tym czasie pracownicy mogą zająć się innymi kwestiami, a hodowca – zaoszczędzić na zasobach ludzkich.
Dostęp do wszystkich danych o hodowli pozwala również na lepsze planowanie kolejności zadań, realizację takich samych zabiegów u większej liczby zwierząt w jednym momencie czy optymalizację transportu paszy. To wszystko oszczędza cenny czas, a więc także pieniądze.
Porady dla hodowców, którzy chcą zoptymalizować pracę fermy
Najlepsze praktyki w zarządzaniu fermą, pozwalające na optymalizację jej funkcjonowania, to:
- automatyzacja karmienia – inwestycja w automatyczne systemy karmienia zapewnia precyzyjne dawkowanie i minimalizuje straty paszy;
- kontrola zdrowia zwierząt – stała współpraca z weterynarzem i regularne kontrole zdrowia zwierząt pomagają w szybkim wykrywaniu i leczeniu chorób;
- optymalizacja warunków życia – zapewnienie odpowiedniej wentylacji i klimatyzacji w budynkach fermowych poprawiają komfort zwierząt i redukują ryzyko chorób,
- zarządzanie pracą i automatyzacja – inwestowanie w technologie automatyzacji zwiększa efektywność pracy i redukuje koszty;
- kontrola i bieżąca analiza danych – wdrożenie systemów informatycznych do zarządzania fermą umożliwia monitorowanie i analizowanie danych dotyczących produkcji, zdrowia zwierząt i zużycia paszy.
Zwiększenie efektywności na fermie wymaga holistycznego podejścia, a często też dużych nakładów finansowych. Wdrożenie wymienionych praktyk często przyczynia się jednak do poprawy wydajności fermy nawet o kilkaset procent, co skutkuje znacznym podniesieniem zysków.
FAQ
Czy w hodowlach trzeba inwestować w nowoczesne technologie?
Nie, ale hodowle rezygnujące z takiego rozwiązania zwykle osiągają zdecydowanie mniejsze zyski i nie mogą pozwolić sobie na utrzymanie dużego stada.
Czy nowoczesne systemy do optymalizacji działania fermy sprawdzą się też w małych gospodarstwach?
Tak, takie systemy można zastosować w niemal każdym gospodarstwie, choć będą one najskuteczniejsze tam, gdzie zwierząt jest więcej.
Jak rozdzielać zadania na fermie w efektywny sposób?
Warto znać zadania, jakie mają być wykonane danego dnia na fermie. W tym celu najlepiej sprawdzają się systemy, które na bazie dostarczonych informacji odnośnie do zwierząt przygotują i zaplanują cały cykl pracy. Określą, kiedy trzeba będzie podać szczepienia i kiedy najlepiej przenieść maciory. Ułatwią również hodowcy weryfikację, czy o niczym nie zapomniał.
Czy zwiększenie efektywności na fermie wiąże się z dużymi kosztami?
Inwestycja w nowoczesne systemy początkowo może wydawać się kosztowna, ale wydatki szybko się zwracają. Warto również pamiętać, że na efektywność działania fermy w dużej mierze wpływa odpowiednie planowanie, które nic nie kosztuje.