exclusion

Jakie korzyści przynosi automatyzacja w gospodarstwie rolnym?

Automatyzacja gospodarstwa rolnego często jest sposobem na zwiększenie jego wydajności, a co za tym idzie – zysków. Na wdrożenie inteligentnych technologii decyduje się coraz więcej rolników, którym zależy na szybszej produkcji przy zachowaniu jeszcze lepszej jakości gotowych surowców. Jakie korzyści płyną z automatyzacji rolnictwa?

Jakie korzyści przynosi automatyzacja w gospodarstwie rolnym

Automatyzacja gospodarstwa rolnego, czyli oszczędność czasu

Automatyzacja gospodarstwa rolnego pozwala przede wszystkim na ograniczenie czasu, który jest potrzebny do wykonywania określonych zadań. W wielu z nich pracowników wyręczają nowoczesne maszyny, które działają sprawnie, a jednocześnie popełniają zdecydowanie mniej błędów. W tym czasie osoby zatrudnione w gospodarstwie mogą skupić się na czynnościach, których nie są w stanie wykonać zautomatyzowane systemy. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia procesy zachodzące w hodowli i sprawia, że do jej bieżącej obsługi jest potrzebna mniejsza liczba pracowników.

Automatyczne systemy w rolnictwie – więcej możliwości

Automatyczne urządzenia często wykonują również zadania, których nie dałoby się zrealizować tradycyjnymi metodami – mowa tu np. o karmieniu zwierząt nawet 6 razy dziennie. W hodowlach, w których nie ma jeszcze nowoczesnych technologii, zwykle robi się to zdecydowanie rzadziej. Tak częste uzupełnianie koryt angażowałoby zbyt dużo czasu pracowników i pochłaniało środki nieadekwatne do zysków.

Nowoczesne systemy pozwalają natomiast na podawanie paszy automatycznie. Co więcej, niektóre z nich są zaprojektowane tak, by każde zwierzę mogło być traktowane indywidualnie. Informacje o osobniku znajdują się na jego kolczyku. System czyta kod RFID i dostosowuje odpowiednią paszę oraz jej ilość do zapisanych tam danych. Ma dostęp do informacji historycznych z niemal całego życia zwierzęcia, co pozwala na lepsze określenie jego aktualnych potrzeb. W ten sposób działa np. dozownik Nutri Group.

Częstsze karmienie przekłada się na poprawę zdrowia zwierząt, lepszą kontrolę przyrostu u tuczników oraz ograniczenie spożycia paszy w gospodarstwie. Uzyskanie takiego efektu bez stosowania automatycznych metod byłoby niezwykle trudne, a często nawet zupełnie nieopłacalne.

Automatyzacja gospodarstwa rolnego, czyli niższe koszty

Technologie automatyzacji fermy zapewniają nie tylko oszczędność czasu, lecz także pieniędzy. Dzięki nim można zmniejszyć wydatki ponoszone w związku z:

  • paszą – nowoczesne systemy pozwalają na optymalizację karmienia, a także na bieżąco monitorują poziom napełnienia silosów. Informują o konieczności złożenia kolejnego zamówienia na paszę;
  • zużyciem mediów – w gospodarstwach rolnych zużywa się przede wszystkim wodę i prąd. Obecnie w rolnictwie korzysta się m.in. z inteligentnych liczników, które zbierają szczegółowe informacje na temat eksploatacji mediów i od razu informują o ewentualnych usterkach;
  • stratami w stadzie – inteligentne systemy mają za zadanie nie tylko zwiększyć wydajność produkcji, lecz także poprawić zdrowie zwierząt. Wyręczają pracowników w zbyt czasochłonnych zadaniach, które mogą jednocześnie poprawić kondycję stada;
  • transportem – odpowiednio wczesne składanie zamówień na paszę, sortowanie stada czy lepsze planowanie tras może przyczynić się do zmniejszenia kosztów związanych z transportem w rolnictwie;
  • zatrudnieniem pracowników – dzięki automatyzacji można zrezygnować z części pracowników, a tych bardziej wykwalifikowanych przydzielić do zadań odpowiadających ich umiejętnościom.

Technologie automatyzacji fermy minimalizują też błędy ludzkie, które często są bardzo kosztowne. Dzięki nim można wyeliminować np. papierowe karty zwierząt, które niegdyś wypełniało się ręcznie. Obecnie stosuje się dokumentację cyfrową, w której wszystkie informacje są przejrzyste i spójne. Trafiają one nie tylko do pracowników, lecz także weterynarzy i innych zewnętrznych specjalistów odpowiedzialnych z stado.

Automatyczne systemy w rolnictwie – ogromna baza danych

Automatyczne systemy w rolnictwie zajmują się nie tylko wykonywaniem zaprogramowanych zadań. W trakcie użytku gromadzą one również wiele cennych informacji, które trafiają do ogólnodostępnego systemu. Takie dane są niezwykle istotne z punktu logistyki i optymalizacji procesów. Ich analiza pozwala na szybkie zauważenie aspektów wymagających poprawy czy sektorów hodowli, które pochłaniają największą ilość środków.

Automatyczne systemy w rolnictwie zbierają m.in. informacje na temat:

  • stanu zdrowia zwierząt i potrzebnych zabiegów,
  • ilości i rodzaju paszy, którą przyjmują poszczególne zwierzęta,
  • masy ciała osobników,
  • aktualnego poziomu zapełnienia silosów i terminów kolejnych dostaw,
  • dostępności urządzeń i pracowników o konkretnych kwalifikacjach,
  • zadań przydzielonych do poszczególnych osób,
  • zużywanych mediów w konkretnych sektorach gospodarstwa,
  • współprac z dostawcami paszy i innych materiałów potrzebnych w hodowli.

Systemy te gromadzą także wiele innych danych. Wszystkie te informacje są zapisane w programie, do którego można dostać się zarówno z poziomu komputera, jak i tabletu czy smartfona. Technologie dla rolnictwa często generują również wykresy, dzięki którym łatwiej jest zauważyć pola wymagające poprawy.

Zalety automatyzacji w rolnictwie

Automatyczne systemy w rolnictwie to wiele korzyści – zarówno dla rolnika, jak i samych zwierząt. Wśród nich warto wyróżnić:

  • niższe koszty – we wszystkich wymienionych wyżej zakresach,
  • możliwość optymalizacji wszelkich procesów – systemy informatyczne gromadzą ogromne ilości danych, na których podstawie można tworzyć wykresy, wyszukiwać słabe punkty w produkcji i optymalizować procesy,
  • oszczędność czasu – dzięki automatyzacji wiele zadań przebiega sprawniej,
  • mniejsze ryzyko niespodziewanego wyczerpania zapasów,
  • lepsze zdrowie stada – co przekłada się też na jakość gotowych produktów,
  • oszczędności finansowe w dłuższej perspektywie czasu – nawet po uwzględnieniu inwestycji w automatyczne systemy,
  • możliwość zwiększenia wydajności produkcji i dostosowania jej do zmieniających się trendów rynkowych czy przepisów.

Automatyczne systemy w rolnictwie są przyszłością. Dzięki nim można sprostać wymaganiom współczesnych odbiorców, jednocześnie maksymalizując zysk.

 

FAQ

Czy automatyzacja gospodarstwa rolnego jest dostępna tylko dla dużych firm?

Nie, technologie automatyzacji fermy sprawdzą się też w nieco mniejszych gospodarstwach. Za każdym razem są one dostosowywane do potrzeb rolnika i sposobu działania jego gospodarstwa.

Czy automatyczne systemy w rolnictwie są drogie?

Systemy automatyczne w rolnictwie są drugie, ale koszty ponoszone w związku z ich montażem zwracają się stosunkowo szybko – warto więc zainwestować w takie rozwiązanie i podążać za trendami.

Czy wszystkie technologie automatyzacji fermy są ze sobą kompatybilne?

Dobrze wykonana automatyzacja fermy powinna być w pełni kompatybilna, co wpływa bezpośrednio na skuteczność inwestycji. Takie systemy zwykle korzystają z tej samej bazy danych i na bieżąco ją aktualizują.