Kontrola przyrostów i zużycia paszy: klucz do wyższej rentowności hodowli
W produkcji mięsa najważniejsze są przyrosty zwierząt. Powinny następować w określonych okresach i osiągać konkretne wartości. W innym przypadku efektywność produkcji maleje lub pojawiają się poważne problemy zdrowotne u trzody. Jak kontrolować przyrosty zwierząt z wykorzystaniem nowoczesnych metod?

Znaczenie kontroli przyrostów zwierząt
Od przyrostów zwierząt zależy ostateczny zysk hodowcy. Trzoda powinna przybierać na masie w określonym tempie. Gdy jest ono za wolne, właściciel gospodarstwa ponosi straty. Natomiast w sytuacji, gdy zwierzęta tyją za szybko, może to wpływać negatywnie na ich zdrowie. Skutkuje to nie tylko pogorszeniem jakości mięsa, lecz w wielu przypadkach także śmiercią świni jeszcze przed zakończeniem produkcji, co generuje ogromne straty.
Z tego powodu kontrola przyrostów zwierząt ma tak duże znaczenie. Współcześnie w tym celu stosuje się nowoczesne oprogramowanie, którego zadaniem jest monitorowanie masy ciała osobnika na każdym etapie jego wzrostu. Dane te są następnie zapisywane, analizowane i porównywane z dopuszczalnymi normami.
Monitorowanie zużycia paszy
W hodowli jest istotne również monitorowanie zużycia paszy. Ma to związek nie tylko z kwestiami ekonomicznymi, lecz także zdrowia zwierząt. Hodowca powinien wiedzieć, ile pożywienia przyjmują poszczególne osobniki. Gdy zaczynają jeść za mało lub zupełnie odmawiają paszy, może to świadczyć o poważnych problemach.
Obecnie monitorowanie zużycia paszy jest o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Informacje na ten temat można gromadzić w elektronicznych systemach do zarządzania stadem i całą hodowlą. Takie oprogramowanie pozwala na aktualizowanie danych zarówno o ogólnym zużyciu zapasów w gospodarstwie, jak i o ilości paszy przyjmowanej codziennie przez każdego osobnika. Informacje te są zapisywane na długi czas – hodowca może do nich wrócić nawet po kilku latach.
Stacje sortujące dla zwierząt
Do zarządzania przyrostami i zużyciem paszy wykorzystuje się m.in. stacje sortujące. Pozwalają na trzymanie zwierząt w grupowych kojcach po nawet 400 sztuk. Miejsce w kojcach dzieli się na sekcje karmienia i legowiskową. Gdy zwierzę chce przejść tam, gdzie następuje karmienie, wchodzi na wagę. Klatka zamyka się tuż za nim i następuje ważenie. Zależnie od uzyskanego wyniku tucznik jest kierowany do jednej z dwóch stref karmienia, gdzie dostaje odpowiednią paszę.
W stacjach sortujących istnieje też trzecie wyjście. Jest ono wykorzystywane w sytuacji, gdy osobnik ma zostać sprzedany lub oddzielony od reszty stada. O skierowaniu go w stronę tego wyjścia decyduje hodowca.
Stacje sortujące pozwalają na automatyczne dopasowywanie właściwego rodzaju paszy do aktualnej masy ciała zwierzęcia. W ten sposób można zoptymalizować zużycie pożywienia i lepiej dbać o przyrosty. Po zakończeniu jedzenia zwierzęta wracają do wspólnej strefy – gdy znów będą chciały jeść, proces się powtarza.
Dodatkowe korzyści płynące z zastosowania nowoczesnych stacji sortujących
Nowoczesne stacje sortujące nie tylko pomagają zwiększyć efektywność produkcji i lepiej zadbać o zdrowie zwierząt. Umożliwiają też:
- ograniczanie walki o hierarchię,
- skracanie czasu tuczu,
- zbieranie wielu ważnych informacji o kondycji zwierząt.
Informacje uzyskiwane przez ważenie tuczników są zapisywane w systemie. Są przydatne do prowadzenia statystyk i optymalizacji sposobu działania gospodarstwa. Niektóre programy, takie jak te od Fetura CLOUD, są kompatybilne także z aplikacją mobilną. Dzięki temu można analizować informacje bez dostępu do komputera, w czasie wykonywania codziennych zadań w gospodarstwie.
Optymalizacja karmienia jako sposób na generowanie oszczędności
Optymalizacja karmienia z zastosowaniem nowoczesnych systemów to skuteczny sposób na generowanie oszczędności. Takie metody pozwalają na analizę pobranej ilości i rodzaju paszy, dzięki temu hodowca może szybko zidentyfikować problem ze słabym przyrostem lub zlokalizować jednostki chorobowe, analizując dzienne spożycie.W ten sposób zysk hodowcy rośnie. Gospodarz może również lepiej zarządzać zapasami i kosztami zakupu paszy.
Korzystanie z nowoczesnych systemów zarządzania paszą i karmieniem umożliwia również zachowanie przyrostów w całym stadzie na podobnym poziomie oraz przyspieszenie czasu tuczu. To opłacalne z punktu widzenia logistyki. Hodowca może zaplanować kolejne sprzedaże większej liczby osobników.
Stacje sortujące do optymalizacji karmienia są również kompatybilne z wieloma innymi programami wykorzystywanymi we współczesnych gospodarstwach rolnych. Zbierają cenne dane – dzięki nim nie ma konieczności osobnego ważenia zwierząt. Następnie przesyłają je do systemu, gdzie powstają rozbudowane analizy. Oprogramowanie to pozwala też na zarządzanie zasobami, w tym rozdzielanie zadań między pracowników z konkretnymi kwalifikacjami.
Bezobsługowe zarządzanie paszą
Bezobsługowe zarządzanie paszą jest ważne nie tylko ze względów ekonomicznych. System składa się z podajników, które samodzielnie dozują odpowiedni rodzaj pożywienia – w małych regularnych porcjach. Zwierzę samo decyduje, kiedy będzie jeść, może to robić nawet kilka razy dziennie.
W tradycyjnych hodowlach takie metody byłyby niedostępne. Wymagałyby samodzielnego oceniania, jaką paszę podać danemu osobnikowi oraz kilkukrotnego jej podawania. Przy dużej skali produkcji wiązałoby się to z koniecznością zatrudnienia ogromnej liczby pracowników. Automatyczne inteligentne systemy usprawniają ten proces. W czasie, gdy zwierzęta są karmione za pomocą nowoczesnych technologii i narzędzi, osoby zatrudnione w hodowli mogą zająć się innymi zadaniami. Wpływa to nie tylko na ponoszone koszty, lecz także wydajność wszystkich procesów.
FAQ
Jak optymalizacja karmienia wpływa na konwersję paszy?
Monitorowanie i dostosowywanie ilości paszy poprawia wskaźnik konwersji, co oznacza, że mniej pożywienia jest potrzebne do wyprodukowania jednostki masy zwierzęcia.
Jakie są kierunki rozwoju w kontroli przyrostów i zużycia paszy?
W kolejnych latach można liczyć na rozwój zintegrowanych systemów zarządzania hodowlą, które jednocześnie będą obejmować wszystkie pozostałe aspekty produkcji.
Czy stacje do sortowania zwierząt sprawdzą się tylko w dużych hodowlach?
Nowoczesne stacje do sortowania zwierząt można wykorzystać zarówno w małych i średnich, jak i dużych hodowlach. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie rolnikowi zależy na zoptymalizowaniu zużycia paszy i przyrostów, przy jednoczesnym oszczędzaniu zasobów ludzkich.
Ile kosztuje instalacja systemów monitorowania w hodowli?
Technologie monitorowania w hodowli są dość dużym wydatkiem. Jednak trzeba pamiętać, że takie wydatki stosunkowo szybko się zwracają. Koszt zainstalowania kompletnego systemu w gospodarstwie zawsze wylicza się indywidualnie, zależnie od wielkości stada, potrzeb hodowcy oraz wybranych przez niego funkcjonalności.