exclusion

Magazynowanie paszy: najlepsze praktyki i nowoczesne rozwiązania

W każdej hodowli zwierząt jest konieczne zapewnienie odpowiedniego zapasu paszy. Ważne jest również jej odpowiednie przechowywanie, by nie doszło np. do rozwoju pleśni. Dlatego też w gospodarstwach rolnych stosuje się zaawansowane techniki magazynowania paszy, a coraz częściej także specjalnie przygotowane zautomatyzowane systemy. Co warto o nich wiedzieć?

Magazynowanie paszy_ najlepsze praktyki i nowoczesne rozwiązania

Najlepsze praktyki w magazynowaniu paszy

Magazynowanie paszy wiąże się z wieloma wyzwaniami, zwłaszcza gdy w hodowli przechowuje się nawet kilka ton pożywienia dla zwierząt. To sprawia, że rolnicy używają różnych narzędzi, które mają pomóc im zachować odpowiednią jakość paszy i ilość zapasów. Są to m.in.:

  • wybór odpowiedniego miejsca do magazynowania – powinno być  suche, by zapobiec pleśnieniu pożywienia. Silos musi być też zabezpieczony przed gryzoniami;
  • zachowanie właściwej temperatury przechowywania – musi być niska i stabilna. Ważne jest też zadbanie o niewielką wilgotność powietrza;
  • zadbanie o właściwą rotację zapasów – najpierw powinna być pobierana pasza, która jest przechowywana w silosie najdłużej;
  • regularne sprawdzanie stanu magazynu i paszy – obecnie można robić to tradycyjnymi metodami lub z zastosowaniem inteligentnych systemów do silosów;
  • regularne czyszczenie silosów;
  • wdrażanie nowoczesnych systemów zarządzania magazynem – dzięki nim można kontrolować silosy jeszcze skuteczniej, mniejszym nakładem czasu i środków.

Pasza jest jednym z najważniejszych zasobów w hodowli zwierząt. Bez niej rolnik nie tylko ponosi straty, lecz także powstaje zagrożenie dla bezpieczeństwa jego trzody. W kryzysowych sytuacjach, gdy paszy zabraknie, a zamówienie na kolejną porcję nie zostało złożone odpowiednio wcześnie, właściciel hodowli musi liczyć się też z wyższą ceną realizacji pilnej dostawy. Dlatego warto stawiać na narzędzia i metody, które pomogą zapobiec takim sytuacjom i zachować płynność produkcji.

Nowoczesne systemy, które ułatwiają magazynowanie paszy

We współczesnych hodowlach coraz częściej inwestuje się w automatyczne, inteligentne systemy, które odciążają pracowników. Wśród nich warto wyróżnić specjalne wagi silosowe, które monitorują bieżące zużycie pożywienia i aktualny poziom zapasów. Informacje są aktualizowane w ogólnodostępnym systemie, do którego wgląd mają wszyscy pracownicy odpowiedzialni za zamawianie i zarządzanie paszą. Niektóre programy, takie jak te od Fetura Cloud są dostępne także w wersji mobilnej. Dzięki temu osoby pracujące bezpośrednio w budynkach gospodarskich, w których znajdują się zwierzęta, mogą błyskawicznie sprawdzić najważniejsze informacje o gromadzonej paszy.

Alerty o kończącej się paszy

Systemy magazynowania paszy pozwalają również na ustawianie alertów. Dzięki temu po przekroczeniu konkretnego poziomu zapasów aplikacja wysyła powiadomienie o konieczności uzupełnienia silosu. Takie systemy pozwalają uniknąć sytuacji, w której w gospodarstwie zabraknie pożywienia. Hodowca może odpowiednio szybko złożyć zamówienie na kolejną porcję i zapewnić płynność produkcji oraz bezpieczeństwo żywieniowe zwierząt.

Inteligentne wagi silosowe

Najważniejszymi elementem systemów monitorowania zapasów paszy są wagi. To one gromadzą dane na temat aktualnej masy zgromadzonego pożywienia oraz tempa jej zmniejszania. W systemach od Fetura Cloud stosuje się wagi silosowe SILO. Są kompatybilne z systemem używanym w całym gospodarstwie, dlatego zapisane przez nie informacje służą do prowadzenia ważnych statystyk i lepszej organizacji działalności pracy gospodarstwa.

Wagi silosowe mają formę specjalnych paneli. Montuje się je bezpośrednio pod całym silosem. Zbierają informacje o aktualnej masie zapasów przez cały czas, dzięki czemu hodowca może w odpowiednim momencie zamówić kolejną porcję. By sprawdzić bieżący poziom napełnienia silosu, nie trzeba podchodzić do wagi. Informacje na ten temat trafiają do aplikacji mobilnej i systemu.

Dlaczego warto stosować nowoczesne metody i narzędzia do przechowywania paszy dla zwierząt?

Innowacyjne technologie do przechowywania paszy dla zwierząt znacznie usprawniają działanie każdego gospodarstwa rolnego. Najważniejsze korzyści płynące z używania takich systemów to:

  • oszczędność czasu – pracownicy nie muszą osobiście sprawdzać, ile paszy jest w silosie. Wystarczy, że uruchomią aplikację na smartfonie, tablecie lub komputerze;
  • brak ryzyka przegapienia terminu kolejnego zamówienia – hodowca może ustawić powiadomienie na dowolnym poziomie, by zdążyć złożyć kolejne zamówienie na paszę dla zwierząt;
  • dostęp do danych historycznych – wszystkie informacje zbierane przez wagi silosowe są archiwizowane w systemie gospodarstwa. Można do nich wrócić nawet po kilku latach. Taka metoda pozwala na tworzenie długoterminowych analiz i optymalizację zużycia paszy;
  • dostęp do gotowych wykresów zużycia – na ich podstawie można analizować, w jakich okresach pasza jest zużywana najszybciej;
  • oszczędność pieniędzy – głównie dzięki optymalizacji zużycia paszy oraz ograniczeniem zadań pracowników, którzy od teraz nie muszą osobiście odwiedzać silosów i określać, w jakim stopniu są wypełnione. W tym czasie mogą zająć się innymi zadaniami;
  • brak ryzyka zamówienia zbyt dużej ilości paszy – hodowca dokładnie wie, ile paszy znajduje się aktualnie w silosie. Ma też dostęp do informacji na temat jego maksymalnej pojemności, co pozwala na lepsze planowanie dostaw.

Systemy magazynowania paszy są potrzebne przede wszystkim tam, gdzie hoduje się dużą liczbę zwierząt. Zarządzanie ogromnymi hodowlami przemysłowymi z zastosowaniem wyłącznie tradycyjnych metod byłoby czasochłonne, kosztowne i nieefektywne. Można je wykorzystać również w mniejszych gospodarstwach – zgodnie z własnymi potrzebami.

 

FAQ

Czy systemy magazynowania paszy sprawdzą się w każdym gospodarstwie?

Bezpieczeństwo przechowywania paszy jest niezbędne w każdym gospodarstwie rolnym, w którym hoduje się zwierzęta. Jego wielkość nie ma znaczenia. Inteligentne wagi można zastosować nawet tam, gdzie znajduje się tylko jeden silos.

Czy nowoczesne magazyny paszy są kompatybilne z innymi systemami używanymi w hodowli?

Tak, nowoczesne magazyny paszy zbierają informacje, które następnie trafiają do ogólnego systemu zarządzania fermą. Dzięki temu można prowadzić dokładne statystyki dotyczące nie tylko karmienia zwierząt, lecz także wielu innych procesów zachodzących w gospodarstwie.

Czy nowoczesne magazyny paszy stosuje się jedynie w hodowlach trzody chlewnej?

Nie, magazynowanie paszy z wykorzystaniem inteligentnych systemów jest możliwe w przypadku dowolnego typu hodowli. Zadaniem takich technologii jest głównie ważenie paszy.

Czy inwestycja w inteligentne przechowywanie paszy jest droga?

NIe, zainwestowanie w inteligentne systemy magazynowania paszy nie wiąże się z dużymi kosztami, zwłaszcza gdy zostaną one przygotowane w indywidualny sposób i odpowiednio dostosowane do specyfiki działania fermy.