exclusion

Skuteczne zarządzanie stadem i fermą: najlepsze praktyki i narzędzia

W dużych gospodarstwach rolnych coraz częściej stawia się na narzędzia i metody, które pozwalają na automatyzację produkcji i łatwiejsze analizowanie informacji. Wśród nich warto wyróżnić przede wszystkim systemy informatyczne do zarządzania stadem i fermą. Jak działają, gdzie się sprawdzą i jakie są najlepsze praktyki z nimi związane?

Skuteczne zarządzanie stadem i fermą_ najlepsze praktyki i narzędzia

Wyzwania związane z zarządzaniem stadem i fermą

Zarządzanie stadem i fermą to wiele wyzwań, którym musi sprostać hodowca. To m.in.:

  • konieczność utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia zwierząt,
  • zapewnienie właściwego żywienia dostosowanego do gatunku i wieku zwierząt oraz celów produkcyjnych,
  • efektywne zarządzanie reprodukcją, w tym monitorowanie cykli rozrodczych,
  • odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi – pracownikami gospodarstwa rolnego,
  • gromadzenie i analiza informacji na temat sposobu działania fermy,
  • utrzymanie rentowności gospodarstwa w obliczu zmieniających się cen rynkowych, kosztów produkcji oraz wielu sytuacji nieprzewidywalnych,
  • konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości zapasów – zwłaszcza żywności.

Wyzwań może być jeszcze więcej – wszystko zależy od rasy zwierząt i wielkości gospodarstwa. Dlatego na dużych fermach stawia się na zautomatyzowane procesy, które pozwalają na wygodniejsze rozdzielanie zadań oraz gromadzenie i analizowanie ważnych informacji.

Jakie funkcje ma oprogramowanie do zarządzania fermą?

Oprogramowanie do zarządzania fermą może mieć różne funkcje. To, które z nich okażą się przydatne, w dużej mierze zależy od profilu prowadzonego gospodarstwa rolnego. Nowoczesne systemy do organizacji hodowli zwierząt pozwalają przede wszystkim na:

  • przygotowywanie kart cyfrowych zwierząt – dzięki odpowiednim systemom można zrezygnować z papierowych dokumentów. Informacje na temat zwierząt umieszcza się bezpośrednio w programie, gdzie następnie można je łatwo i szybko aktualizować. System pozwala na automatyczne wysyłanie powiadomień o koniecznej inseminacji czy badaniach USG, co umożliwia wykonywanie wszystkich zabiegów na czas, zwiększając efektywność działania gospodarstwa;
  • gromadzenie informacji na temat przeszłych zdarzeń – w systemie można zapisywać zarówno bieżące zadania, jak i informacje historyczne. Dzięki temu rolnik ma możliwość szybkiego sprawdzenia, co działo się ze stadem nawet kilka lat wcześniej. Takie działania pozwalają na uniknięcie konieczności archiwizacji papierowych dokumentów, do których często trudno się dostać;
  • analizę zebranych danych w celu obniżenia kosztów oraz podejmowania trafnych decyzji  – na podstawie danych zbieranych w czasie rzeczywistym i historycznych informacji można podejmować lepsze decyzje. Wpływa to zarówno na dobrobyt zwierząt, jak i ponoszone koszty oraz wielkość produkcji;
  • rozdzielanie zadań – oprogramowanie do zarządzania fermą umożliwia automatyczne przypisywanie zadań, które należy wykonać w gospodarstwie, do pracowników. System pozwala na komunikację z zatrudnioną osobą i pokazuje w czasie rzeczywistym, które zadania zostały zrealizowane, a które pominięte.

Aplikacja do zarządzania stadem i fermą

Automatyzacja fermy to nie tylko oprogramowanie instalowane na komputerach biurowych. W tej chwili istnieją też aplikacje, które pozwalają na odczytywanie informacji czy przydzielonych zadań z poziomu smartfona lub tabletu. Dzięki aplikacji można łatwo sprawdzić, jakim zabiegom powinno zostać poddane konkretne zwierzę, na kiedy przypada planowany termin porodu, kto ma zająć się inseminacją  czy szczepieniem itd. System pozwala też na rezygnację z papierowych kart, które szybko się niszczą i brudzą. Obecnie takie oprogramowanie nie wymaga też stawiania komputerów bezpośrednio w budynkach gospodarczych – wszystkie dane są dostępne z poziomu aplikacji.

Nowoczesne metody zarządzania stadem – rozdzielanie zadań

Jedną z najważniejszych funkcji nowoczesnych systemów do zarządzania stadem jest możliwość sprawnego rozdzielania zadań. Osoba odpowiedzialna za organizację pracy gospodarstwa może np. szybko przekazywać pracownikom pełne listy zwierząt do inseminacji, badań lub szczepień. Daje także możliwość planowania zadań z dużym wyprzedzeniem, co pozwala na wyeliminowanie opóźnień i lepsze zadbanie o zdrowie stada.

Nowoczesne metody zarządzania stadem są niezbędne też na porodówkach trzody chlewnej. Pracownik może szybko sprawdzić informacje o zwierzęciu i zaplanować kolejne kroki. Nie musi ręcznie przepisywać danych znajdujących się na papierowych kartach, które wcześniej przyczepiało się do kojców.

Systemy do automatyzacji fermy, takie jak np. SOLIDFARM, pozwalają również na kontrolę dostępu. Umożliwiają przypisanie uprawnień do wprowadzania danych, podglądu i edycji poszczególnym osobom. 

 

Optymalizacja pracy w gospodarstwie, czyli większe zyski

Optymalizacja pracy w gospodarstwie pozwala przede wszystkim na zwiększenie zysków. Dzięki niej można:

  • rozdzielać zadania tak, by pracownicy nie pominęli żadnego z nich;
  • uniknąć opóźnień – to ważne zwłaszcza w kwestii szczepień lub zabiegów, w przypadku których przekroczenie zalecanych terminów może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia zwierzęcia;
  • minimalizować błędy ludzkie – lepiej zorganizowana praca to mniej błędów, które mogą generować dodatkowe koszty;
  • wykluczyć ryzyko błędnego odczytywania danych – ten problem często pojawia się w papierowej dokumentacji, która zwykle jest wypełniana ręcznie. Błędy mogą okazać się kosztowne;
  • analizować dane – pozwala na sprawdzenie, czy aktualny profil produkcji jest opłacalny. Jeśli nie, zgromadzone informacje umożliwiają łatwiejsze wykrycie słabych punktów gospodarstwa i ich naprawę.

Elektroniczne systemy zarządzania stadem i fermą, takie jak SOLIDFARM, sprawdzą się zarówno w mniejszych, jak i dużych przemysłowych hodowlach.

FAQ

Czy dane w aplikacji do zarządzania fermą zapisują się w chmurze?

Tak, system SOLIDFARM gromadzi informacje w chmurze. Jednak trzeba pamiętać, że każde oprogramowanie działa nieco inaczej. Nie wszystkie systemy dostępne na rynku mają możliwość automatycznej konfiguracji z chmurą.

Czy łatwo jest zmienić oprogramowanie do zarządzania stadem na inne?

Niektóre systemy do zarządzania stadem, jak np. SOLIDFARM, umożliwiają szybką migrację danych z innych programów. Dzięki temu ich przeniesienie nie jest problemem, a hodowca nie traci historii swojej fermy.

Czy dane w systemach do zarządzania stadem są bezpieczne?

Nowoczesne programy do zarządzania stadem są projektowane w taki sposób, aby gromadzone dane były bezpieczne na każdym etapie 

O czym warto pamiętać, korzystając z systemów do optymalizacji pracy w gospodarstwie?

Korzystając z takich programów, trzeba pamiętać przede wszystkim o zapisywaniu wszystkich informacji o zwierzęciu na bieżąco. Tylko wtedy system może działać efektywnie, a inni pracownicy będą mieć dostęp do aktualnych danych.