exclusion

Symptomy zbliżającego się porodu u loch: jakie się pojawiają?

Poród lochy to ważne wydarzenie dla całego gospodarstwa. W jednej chwili na świecie może pojawić się kilkanaście prosiąt, którymi trzeba odpowiednio się zaopiekować. Dlatego trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Znajomość symptomów porodu pozwoli zmniejszyć ryzyko martwych urodzeń oraz umożliwi przeniesienie świni, w odpowiednim momencie, do osobnego kojca. Dowiedz się, ile trwa ciąża u świni i jak rozpoznać poród.

Ciąża świni – ile trwa?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez początkujących hodowców brzmi: „ile trwa ciąża u świni?”. Doświadczeni gospodarze odpowiadają, że 3 miesiące 3 tygodnie i 3 dni. Jak wskazują statystyki, poród zazwyczaj zaczyna się 115–116 dni od krycia, jednak może zacząć się między 112 a 119 dniem. 

Dokładny termin  porodu zależy od stanu zdrowia zwierzęcia, jego historii życia oraz od czynników genetycznych. Dlatego ważne jest, aby nie tylko rzetelnie prowadzić kartę lochy, ale i regularnie wprowadzać informacje o niej w nowoczesnym systemie takim jak SOLIDFARM. Papierowe dokumenty są łatwo dostępne, za to te w wersji cyfrowej nigdy się nie zgubią. Ponadto program pozwoli przygotować raporty o dacie porodu i odpowiednim terminie odsadzenia prosiąt.

Stacja sortująca NUTRI SORT

pomoże kontrolować przyrost masy ciała tucznika.

kontrolować przyrost masy ciała tucznika

Objawy zbliżającego się porodu u lochy – jak je rozpoznać?

Co zrobić, aby zwiększyć szanse na przeżycie wszystkich prosiąt? Na tydzień przed ich przyjściem na świat trzeba zapewnić losze higieniczne i bezpieczne warunki porodu. Są istotne zarówno przed porodem, jak i w jego trakcie. Nie będzie to możliwe, jeśli nie zauważysz symptomów zbliżającego się oproszenia. Twoją uwagę powinny zwrócić:

  • powiększenie brzucha lochy oraz opuszczanie wymienia, tj. powiększenie i obrzmienie gruczołów mlekowych – pojawia się na tydzień przed porodem,
  • wygięcie grzbietu, zaczerwienienie i obrzęk sromu – pojawiają się na kilka dni przed oproszeniem,
  • niepokój i nadmierne pobudzenie, częste zmienianie pozycji, tworzenie gniazda, rycie kończynami, gryzienie prętów – rozpoczynają się na dobę przed rozwiązaniem,
  • pojawienie się siary w sutkach – ma to miejsce zazwyczaj 12 godzin przed porodem,
  • częste oddawanie moczu – oznacza, że oproszenie nastąpi w ciągu kilku godzin,
  • wyciek śluzu z pochwy lochy – to ostatni objaw zbliżającego się porodu.

W miarę zbliżania się do rozwiązania zwiększa się częstotliwość oddechów zwierzęcia, z 20. do 60. na minutę. 

Masz wiele loch i boisz się, że nie zauważysz symptomów zbliżającego się porodu? Użyj nowoczesnego oprogramowania do zarządzania hodowlą. Po umieszczeniu informacji o kryciu system poinformuje Cię o zbliżającym się terminie porodu.

Program hodowlany SOLIDFARM

praktyczne narzędzie do zarządzania gospodarstwem.

Program hodowlany SOLIDFARM

Poród świni – jak się przygotować?

Pojawienie się symptomów zbliżającego się porodu u lochy należy potraktować jako znak i rozpocząć przygotowania na przyjęcie prosiąt. Na tydzień przed spodziewanym oproszeniem należy dokładnie umyć zwierzę i zadbać o czystość w kojcu porodowym. 

Przy utrzymaniu bezściółowym trzeba dokładnie posprzątać przestrzeń wokół kojca i w jego wnętrzu. Przy utrzymaniu ściółowym należy dołożyć nową ściółkę. Następnie trzeba wprowadzić lochę na porodówkę. Odseparowanie od pozostałych zwierząt zapewni jej i potomstwu spokój oraz bezpieczeństwo. 

Kiedy powiększa się srom zwierzęcia, trzeba delikatnie umyć te okolice u świni. W ten sposób usuwa się resztki kału, które mogłyby być miejscem rozwoju groźnych patogenów. Trzeba także zwrócić uwagę na stan wymion. Nawet drobne skaleczenia mogą powodować promienicę lub ropnie gruczołu mlekowego. 

Jak zadbać o higienę przy porodzie lochy?

Zanim zacznie się poród, należy wyznaczyć osobę nadzorującą jego przebieg. Pozwoli to uniknąć pomyłek podczas zajmowania się lochą. Następnie:

  • przygotuj czyste ubranie i buty, które założysz na czas przyjmowania prosiąt,
  • zdezynfekuj sprzęt i potrzebne materiały oraz zadbaj o produkty do higieny rąk, czyli np. środki dezynfekujące. 

Im lepiej będziesz przygotowany, tym mniejsze ryzyko przeniesienia bakterii na noworodki, których układ odpornościowy jest jeszcze nie do końca rozwinięty. Jednocześnie zwiększysz ich szanse na przeżycie po porodzie.  Zapamiętaj objawy zbliżającego się porodu u lochy, a nie przegapisz tego ważnego momentu. Od tego zależy nie tylko stan zdrowia samicy, ale i życie prosiąt.