Transport paszy – jak zapewnić jego efektywność i bezpieczeństwo?
Pasza jest bardzo ważnym zasobem w każdej hodowli, w której znajdują się zwierzęta – niezależnie od gatunku żywego inwentarza. Zadaniem hodowcy jest zapewnienie jej odpowiedniego zapasu i jakości. Co warto wiedzieć o transporcie paszy w gospodarstwach rolnych? Jakie systemy usprawniają przewożenie surowców rolnych?
Odpowiednie planowanie transportu
Pierwszą kwestią, o której trzeba pamiętać podczas transportu paszy, jest jego odpowiednie zaplanowanie. Mowa tu zarówno o terminach kolejnych zamówień, jak i trasie, którą będzie musiał pokonać towar. Obecnie do planowania transportu wykorzystuje się nowoczesne systemy, które:
- pozwalają na bieżące monitorowanie zużycia paszy i lepsze planowanie dat kolejnych dostaw,
- umożliwiają porównywanie ofert od różnych dostawców, co ułatwia wybór odpowiedniej opcji,
- gromadzą w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje o stanie silosów, paszy i jej zużyciu,
- pozwalają na analizowanie danych historycznych i wyciąganie na ich podstawie wniosków,
- umożliwiają przydzielanie zadań do konkretnych pracowników – w tym wyznaczanie osób, które mają zająć się zamówieniami.
Transport paszy wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Taki towar jest bardzo ciężki – hodowcy zwykle zamawiają co najmniej kilkaset kilogramów ładunku na raz. Z tego powodu samochody transportujące towar muszą poruszać się konkretnymi drogami, gdzie nie występują restrykcyjne ograniczenia co do masy pojazdu. Logistyka w tym zakresie jest dość wymagająca, choć zazwyczaj planowaniem trasy zajmuje się dostawca. Trzeba jednak pamiętać, że im dłuższa droga, tym większe koszty transportu spoczywają na hodowcy.
Efektywność transportu paszy
Aby zapewnić maksymalną efektywność transportu paszy, trzeba pamiętać o:
- wybieraniu najkrótszych i najbardziej ekonomicznych tras, aby zminimalizować czas i koszty transportu,
- ustaleniu dokładnych harmonogramów dostaw, aby uniknąć przestojów i zapewnić terminowe dostarczenie paszy,
- doborze pojazdów o odpowiedniej wielkości, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń ładunkową i zredukować liczbę kursów,
- monitorowaniu warunków wewnątrz pojazdów transportowych,
- używaniu oprogramowania do monitorowania i zarządzania zapasami paszy, co pozwala na lepsze planowanie dostaw.
Zwrócenie uwagi na każde z tych zagadnień daje najlepsze rezultaty. Pominięcie jednego z nich może już z kolei znacząco wpłynąć na spadek efektywności.
Systemy do monitorowania i zarządzania zapasami
Obecnie coraz częściej stawia się na nowoczesne rozwiązania w transporcie paszy. Pozwalają one na lepsze planowanie kolejnych dostaw, a co za tym idzie – minimalizowanie kosztów i ewentualnych strat. Popularnym wyborem są np. wagi silosowe. Umieszcza się je bezpośrednio pod silosem, gdzie na bieżąco ważą one znajdujący się w nim ładunek.
Wagi silosowe określają, ile paszy znajduje się w silosie – na podstawie jej masy. Hodowca może ustawiać alerty, które informują go o konieczności złożenia kolejnego zamówienia. Co więcej, wszystkie dane zebrane przez wagę trafiają do ogólnego systemu zarządzania gospodarstwem. W późniejszym czasie można je analizować i sprawdzać, kiedy pasza jest zużywana najszybciej.
Wagi do silosów znacznie usprawniają planowanie kolejnego transportu paszy – dzięki nim hodowca może bardzo sprawnie określać terminy kolejnych dostaw. Takie rozwiązanie zapobiega sytuacji, w której paszy nie wystarczy do czasu dostarczenia nowej porcji.
Bezpieczny transport paszy – jakie warunki trzeba spełnić?
Transport paszy musi przebiegać w odpowiedni sposób. Po pierwsze, towar powinien być przewożony dostosowanymi do tego pojazdami. Kierowcy takich samochodów muszą dysponować konkretnymi uprawnieniami – jest to bowiem transport ponadgabarytowy. Co więcej, kluczowe jest wybranie takiej trasy, po której pojazdy o masie powyżej 3,5 t mogą poruszać się legalnie.
Sam pojazd musi być dostosowany do przewozu materiałów sypkich. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie paszy, by nie stanowiła zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Ładunek musi też zostać osłonięty przed deszczem. Wilgotna pasza psuje się bowiem zdecydowanie szybciej.
Do gospodarstwa powinna trafić pasza o odpowiednio wysokiej jakości i masie zgodnej z zamówieniem. Hodowca musi zweryfikować wszystkie szczegóły związane z transportem jeszcze przed zakupem ładunku. Warto też porównać oferty kilku dostawców, by wybrać tego, który zapewnia oczekiwaną jakość, atrakcyjne ceny i sprawną współpracę.
Systemy do monitorowania ładunku w trakcie transportu
Firmy zajmujące się transportem paszy do gospodarstw rolnych korzystają również z zaawansowanych systemów, których zadaniem jest monitorowanie parametrów paszy na każdym etapie przewozu. Mowa tu m.in. o technologiach mierzących temperaturę i poziom wilgotności ładunku. Niektóre firmy umożliwiają swoim klientom także śledzenie ładunku z wykorzystaniem systemów GPS. Podstawą ich pracy są też programy do planowania tras. Pozwalają one na szybkie zorganizowanie przewozu wyłącznie tymi drogami, które są dostosowane do poruszania się pojazdów o masie kilkunastu czy kilkudziesięciu ton.
Logistyka transportu paszy a optymalizacja kosztów
Odpowiednia logistyka paszy może przyczynić się do znacznych oszczędności w hodowli. Z czego to wynika?
- Hodowca może uniknąć sytuacji, w której obecne zapasy się kończą, a nowa porcja paszy nie jest jeszcze zamówiona. Takie momenty generują stres i dodatkowe koszty – trzeba bowiem dopłacić za szybszą realizację transportu.
- Zbieranie informacji na temat zużycia paszy pozwala na zdefiniowanie sektorów, które można zoptymalizować. Jasne, przejrzyste dane wyświetlane w formie wykresów mogą np. skłonić hodowcę do zainwestowania w systemy automatycznego karmienia, które zmniejszają zużycie pożywienia.
- Odpowiednie zaplanowanie terminów dostaw i samego transportu przekłada się na niższe koszty. Mowa tu o wydatkach związanych z benzyną, a także niższych cenach realizacji zamówień złożonych z dużym wyprzedzeniem.
- Hodowca korzystający z systemów dla gospodarstw rolnych ma czas, by poszukać najatrakcyjniejszej oferty na dostawę paszy. Nie zaskoczy go nagłe wyczerpanie zgromadzonych zapasów. Doskonale wie, ile paszy jest obecnie w silosie. Program wysyła powiadomienie, gdy poziom ten spadnie poniżej określonej wartości.
W dużych przedsiębiorstwach rolnych wprowadzenie nowoczesnych technologii może przyczynić się do znacznych oszczędności, często nawet na poziomie kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie. Inwestycja w inteligentne oprogramowanie to duży wydatek, jednak stosunkowo szybko się on zwraca. Automatyzacja pozwala bowiem na zaoszczędzenie ogromnej ilości czasu pracowników, który jest jednym z największych kosztów dla pracodawcy.
FAQ
Jakie są najczęstsze problemy związane z transportem paszy?
Najczęstsze problemy to zanieczyszczenie paszy, uszkodzenia mechaniczne, niewłaściwe warunki przechowywania, opóźnienia w dostawach oraz ryzyko wystąpienia pleśni i szkodników.
Jak można zoptymalizować koszty transportu paszy?
Takie praktyki, jak optymalizacja tras, efektywne planowanie dostaw, użycie odpowiednich pojazdów oraz minimalizacja strat paszy mogą znacznie obniżyć koszty transportu.
Jak lepiej planować dostawy paszy?
W hodowli warto zainwestować w wagi silosowe i systemy zarządzania fermą, które pozwolą na lepsze przygotowanie się do zamówienia kolejnej porcji paszy. Zbierają one informacje i wysyłają alerty, które przypominają hodowcy o konieczności zakupu pożywienia.